Przeczytaj poniższy artykuł lub obejrzyj video na moim kanale YouTube

Kliknij w poniższy film, aby rozpocząć oglądanie:

Beztroski czas leniuchowania, moment na realizację celów życiowych, wyjazd do wymarzonej destynacji, bieganie za 2 latkiem dookoła basenu do czasu, aż nie pęknie Ci kręgosłup… Jakkolwiek nie spędzasz wakacji, jeśli wiąże się to z wyjazdem poza granice Polski i jeśli nie chcesz, aby Twój urlop zamienił się w koszmar i niósł za sobą ogromne wydatki – zapewne do pełnego spokoju ducha potrzebujesz ubezpieczenia podróżnego i o tym traktuje mój dzisiejszy film. Przed Tobą kilka minut prostych tipów, na co zwrócić uwagę, aby w razie czego Twoje ubezpieczenie na pewno zadziałało, a na koniec filmu mała promocja, z której możesz skorzystać już w najbliższe wakacje

Co wchodzi w skład ubezpieczenia podróżnego?

Podstawowy zakres ubezpieczenia podróżnego to:

 1. Koszty leczenia i pomoc medyczna,
 2. Assistance 
 3. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (potocznie zwane NNW),
 4. Odpowiedzialność cywilna,
 5. Bagaż

W dalszej części filmu omówię wszystkie składniki takiego ubezpieczenia, ale skupmy się na absolutnie najważniejszym elemencie, czyli na kosztach leczenia i opiece medycznej.

Na co zwrócić uwagę, zawierając ubezpieczenie podróżne?

Jeśli Twój budżet nie jest skłonny przyjąć szerszego zakresu, to ten element to „must have”. Dlaczego? Ponieważ koszty leczenia za granicą potrafią być kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Przykładowa cena doby spędzonej w szpitalu za granicą to (źródło euro26.pl):

  • Norwegia – 4 870 PLN.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie – 2 663 PLN.
  • Włochy – 1 765 PLN
  • Hiszpania – 1 605 PLN.
  • Grecja – 1 388 PLN.
  • Chorwacja – 657 PLN.
   – że nie wspomnę o takich ananasach jak Monako – 12 479 PLN.

Zaznaczam, że mówimy o jednym dniu pobytu! Dochodzą do tego jeszcze koszty opieki lekarskiej, ewentualny transport do Polski, koszty pobytu osób towarzyszących itd. (znów źródło euro26.pl)

Czy Karta EKUZ jest wystarczająca?

Leczenia wirusa w Indonezji to koszt blisko 200 000 zł, złamanie ręki w Japonii to blisko 100 000 zł. Oczywiście bardzo przydaje się tu karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale…:

 • refunduje ona jedynie część kosztów leczenia a ubezpieczenie podróżne całość,
 • można z niej korzystać tylko w placówkach publicznych a w przypadku ubezpieczenia również w prywatnych,
 • obejmuje tylko na terenie UE i krajów EFTY (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) a ubezpieczenie podróżne na całym świecie.

Koszty leczenia oczywiście warto więc dostosować do kraju, do jakiego jedziemy, niemniej jednak ja jako doradca finansowy uważam, że przy obecnych cenach minimum jakie powinniśmy mieć, aby czuć się bezpiecznie, to 400 tys zł, a w niektórych krajach nawet dwa razy tyle.

Co jeszcze wchodzi w skład ubezpieczenia podróżnego?

Reszta zakresu często jest bardzo tania i pytanie brzmi czy po prostu go potrzebujesz, chociaż moim zdaniem relacja ceny do spokoju, jaki sobie w ten sposób kupujemy, jest tego warta. Powiem Ci co jest w zakresie a Ty zdecyduj sam:

1. Assistance

Co wchodzi w skład assistance w ubezpieczeniu podróżnym?

 1. transport Ubezpieczonego,
 2. poszukiwanie i ratownictwo,
 3. doraźna pomoc medyczna,
 4. wcześniejszy powrót Ubezpieczonego,
 5. powrót osób bliskich Ubezpieczonego,
 6. przerwanie podróży,
 7. opieka nad nieletnimi dziećmi,
 8. zastępczy kierowca,
 9. odwiedziny osoby wskazanej,
 10. koszty zakupu trumny czy urny,
 11. zakwaterowanie na czas rekonwalescencji
 12. tłumacz

2. NNW

Chodzi tu o, jak sama nazwa wskazuje, konsekwencje wypadków, czyli np. śmierć ubezpieczonego czy uszczerbki na zdrowiu (np. złamania, skręcenia itd.) Tutaj można często dokupić możliwość leczenia powypadkowego i rehabilitacji w Polsce czyli np. miałeś wypadek, ale leczenie się ciągnie, wracasz do Polski i dalej musisz się leczyć – to ubezpieczenie to pokryje.

3. Odpowiedzialność cywilna

Często mamy ją w ubezpieczeniu nieruchomości, ale pytanie na jaką sumę, ja mam na 200 000 zł, więc raczej nie muszę brać tego ryzyka, ale jak Ty masz na np. 30 000 zł – to warto.

Przykłady: zbijesz butelkę perfum w drogerii, wjedziesz hulajnogą w jakąś osobę lub inny samochód, Twoje dziecko zniszczy mienie kogoś innego itd Wszystkie szkody które Ty, Twoje dzieci i zwierzęta wyrządzą komuś innemu. Warto to mieć niezależnie czy w podróży czy w Polsce.

4. Ubezpieczenie bagażu

Chodzi tu o sytuacje takie jak zgubienie, kradzież, uszkodzenie Twojego bagażu. Oczywiście niektóre towarzystwa zrzucą odpowiedzialność na przewoźnika lub hotel, jeśli w danym czasie bagaż był pod ich opieką, ale to kwestia Ogólnych Warunków czy Ci odmówią, czy wypłacą, a potem pójdą regresem do przewoźnika czy hotelu. Dlatego warto skorzystać tu z porady specjalisty.

W dużym uproszczeniu: lotnisko zgubiło Twój bagaż i teraz scenariusz:

Towarzystwo A powie – „Proszę walczyć z lotniskiem i od nich rościć pieniądze.”
Towarzystwo B powie – „Proszę, tutaj są pieniądze za równowartość bagażu, a my już sobie pójdziemy i ściągniemy je od lotniska.”

Jaki scenariusz wolisz, hm? 😉

Dodatkowe rozszerzenia ochrony

Jeśli już zdecydowałeś, jaki zakres Cię interesuje, to teraz zadajmy sobie kilka pytań w kwestii dodatków:

1. Choroby przewlekłe a ubezpieczenie podróżne

Jeśli jesteś pod stałą opieką lekarza i przyjmujesz stałe leki, to MUSISZ wykupić takie rozszerzenie ochrony, aby ubezpieczenie działało w pełni. Na przykład choroba tarczycy, refluks, cukrzyca, nadciśnienie itp.

2. Praca a ubezpieczenie podróżne 

Jeśli wyjeżdżasz za granicę i będziesz tam pracować, a chcesz, aby ubezpieczenie chroniło Cię również podczas wykonywania obowiązków służbowych, to zdecydowanie musisz to wykupić. W innym wypadku ochrony podczas pracy po prostu nie ma.

3. Sport a ubezpieczenie podróżne

Pytanie brzmi, co będziesz robił w ramach aktywności na swoich wakacjach. Każde towarzystwo ubezpieczeń ma inny zakres tego dodatku, ale jeśli rozważasz np. skutery wodne, nurkowanie powyżej 5m, quady czy inne sporty wyższego ryzyka KONIECZNIE sprawdź w OWU, czy mieszczą się w regularnym zakresie, czy może warto wykupić ten dodatek. Przeważnie kajaki, rowery wodne czy deski do surfingu są w podstawowym zakresie, ale tak czy inaczej warto sprawdzić.

4. Działania wojenne i terroryzm a ubezpieczenie podróżne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych wyszczególnia 4 rodzaje ostrzeżeń dla podróżujących

 1. Zachowaj (zwykłą) ostrożność
 2. Zachowaj szczególną ostrożność
 3. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne
 4. MSZ odradza wszelkie podróże

  Warto sprawdzić na tej stronie, jak skategoryzowany jest kraj, do którego się wybierasz.  Pytanie, jakie kraje wchodzą w skład podstawowego zakresu w danym towarzystwie ubezpieczeń, bo jeśli np. jedynka i dwójka, a Twój kraj dajmy na to jest w kategorii trzeciej, to aby ubezpieczenie działało, musisz wykupić taki dodatek.

Wszystkie te dodatki podwyższają nieco składkę, ale z drugiej strony nie wykupienie ich skutkuje niepełnym bądź w ogóle niedziałającym ubezpieczeniem – w związku z tym warto się nad tym tematem pochylić. Samemu albo z jakimś doradcą finansowym – np. ze mną 😉

 

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu podróżnym

Rażące niedbalstwo, konsekwencje stanu wojennego, działania przestępcze ubezpieczonego, szkody wyrządzone przez ubezpieczonego pod wpływem narkotyków, prowadzenie środków transportu bez wymaganych uprawnień, zaburzenia psychiczne, zawodowe uprawianie sport, istnienie przeciwskazań lekarskich do odbycia podróży to zakres w zasadzie wszystkich towarzystw. Zakresy jednakże delikatnie się różnią, więc warto przestudiować ten niedługo paragraf w Ogólnych Warunkach, aby nie było zaskoczeń.

A co z odpowiedzialnością za szkody spowodowane po alkoholu? 

To, co natomiast interesuje najczęściej Polaków, to szkody   spowodowane pod wpływem alkoholu. Nasi rodacy często wychodzą bowiem z założenia że nie po to Pan Bóg stworzył proces fermentacji, aby pić wodę 😉 I tu już spieszę z odpowiedzią – tak, są towarzystwa, które obejmują zakresem takie działania.

Jakie? Nie będę mówił bo warunki ubezpieczeń ulegają zmianie, a to ma być artykuł ponadczasowy, więc po prostu przed wyjazdem zwróć na to uwagę albo… idź do doradcy finansowego ☺

 

Składka ubezpieczenia podróżnego 


Zawsze powtarzam, że ubezpieczenia są trochę jak hazard. Tyle że tu obstawiasz ryzyko, czy coś się wydarzy czy nie. Sztuką jest zawierać takie, których relacja składki do wysokości świadczeń jest korzystna. I do takowych zdecydowanie zalicza się ubezpieczenie podróżne. No bo skoro jestem ubezpieczony na setki tysięcy złotych w przypadku leczenia czy odpowiedzialności cywilnej, dodatkowo towarzystwo zorganizuje mi cały ten proces i jeszcze zapłaci jakbym doznał jakiegoś uszczerbku, a ja za to zapłacę z tydzień pobytu 4 osobową rodziną z kwotę rzędu 300 zł… to moim zdaniem warto. Tym bardziej że tego typu wydatek w relacji do wydatku poniesionego w związku z zakupem wycieczki to często kropla w morzu a wakacje są przecież po to aby się niczym nie martwić.

Po indywidualne kalkulacje zapraszam do siebie [klik] lub na stronę https://www.finli.pl/1156609, gdzie samodzielnie możesz dobrać zakres już sprawdzonego, dobrego ubezpieczenia i bez wychodzenia z domu, w 3 minuty, zawrzeć je online.

 

Czy warto decydować się na ubezpieczenie z biura podróży? 

Częste pytanie, które dostaje. Odpowiem niestety niejednoznacznie bo to zależy. Warto sprawdzić na jakie sumy ubezpieczenia jest proponowane ubezpieczenie. Często niestety jest to bardzo podstawowy zakres nie uwzględniający żadnych dodatków a ich wykupienie jest niemożliwe bo po prostu jest to oferta ogólna dla wszystkich. Dodatkowo przy całym szacunku do zakresu usług pracowników biura turystycznego ale ich kompetencje często są niewystarczające aby odpowiednio doradzić w bądź co bądź jak widzisz dość złożonym zagadnieniu jakim jest ubezpieczenie podróżne. Dlatego ja zawsze rekomenduję aby w większości przypadków oprócz lub zamiast ubezpieczenia z biura podróży kupić samodzielnie polisę na wakacyjne wojaże.

Jak zgłosić szkodę na wakacjach?

W 99,9% przypadków na polisie masz podany numer telefonu, pod który wystarczy zadzwonić i powiedzieć, co się stało. Infolinie są najczęściej otwarte 24 godziny na dobę, więc bez problemu się dodzwonisz i szybko otrzymasz reakcję ze strony Towarzystwa.

Promocja na ubezpieczenie podróżne dla moich klientów 🙂

I w ten sposób wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby zawrzeć odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Na początku filmu obiecałem Ci promocję, więc lecimy. W przypadku chęci zawarcia ubezpieczenia online jak mówiłem wystarczy kliknąć w link https://www.finli.pl/1156609 i w 3 minuty wybrać zakres i dokonać zakupu. Daję Ci na te wakacje 10% zniżki od siebie. Zniżka jest już wgrana do systemu, więc możesz śmiało działać! 😉

 

Życzę Ci udanych wakacji, bądź ostrożny, baw się dobrze, ale przede wszystkim wyłącz telefon, maila i odpocznij! Ja zamierzam też to zrobić, więc filmów na YouTube i aktywności na blogu może być mniej ale pewnie będę coś wrzucał na TikToka więc zapraszam do jego obserwacji 😉 Wszystkiego dobrego – cześć!

Jeśli chcesz zasięgnąć pomocy przy zawarciu odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego...

… to zapraszam Cię do kontaktu i darmowej konsultacji. Chętnie porozmawiam, udzielę profesjonalnej porady. 

Napisz wiadomość:

4 + 7 =

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube

Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube na którym regularnie publikuję krótkie filmy edukacyjne w których w przystępny sposób tłumaczę nie zawsze proste zagadnienia z branży finansowej:

 

Jacek Niedałtowski – Doradca Finansowy Gdańsk, Sopot, Gdynia

Finanse to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Przecież najlepiej wykonuje się pracę, gdy sprawia ona przyjemność i tak też podchodzę do mojego zawodu. Nic bardziej nie przysparza radości niż zadowolony klient. Zatem posługując się językiem branżowym – inwestuję w siebie i zamierzam dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach długofalowej pomocy klientowi w realizacji jego potrzeb, marzeń oraz planów finansowych.

Pracuję głównie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta, lecz aktualne możliwości komunikacji zdalnej sprawiają, że z powodzeniem obsługuję również klientów z całego województwa pomorskiego, a także pozostałych regionów Polski. Jestem otwarty na każdą formę kontaktu i współpracy. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci na skontaktowanie się ze mną. Napisz lub zadzwoń w celu ustalenia terminu darmowej konsultacji. Więcej na temat współpracy ze mną przeczytasz TUTAJ.

Efektywne oszczędzanie w czasie wysokich stóp procentowych 


Czy masz wrażenie, że wraz z upływem czasu zapełniając koszyk zakupowy w sklepie płacisz coraz więcej ❓ Niestety to nie tylko wrażenie, lecz fakt. Dzieje się tak przez inflację, która niestety stale rośnie. Dlaczego o tym mówię ❓ A dlatego, że ma to realny wpływ na nasze oszczędności, które w wyniku inflacji topnieją, gdy po prostu leżą na koncie lub w tzw. skarpecie. Mam na to kilka sposobów. Napisz lub zadzwoń do mnie, a opowiem Ci o nich.