Przeczytaj poniższy artykuł lub obejrzyj video na moim kanale YouTube
Kliknij w poniższy film, aby rozpocząć oglądanie:
Nowotwory i inne poważne choroby można obecnie uznać za choroby cywilizacyjne. Pęd życia, stres, zanieczyszczenia środowiska mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Dlaczego poruszam ten temat? Choroby co nasza codzienność i wiążą się niestety z wysokimi kosztami leczenia, które są jedną z głównych przyczyn utraty płynności finansowej. Moi klienci często mnie pytają: „Czy warto wykupić takie ubezpieczenie?”. Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy indywidualnie, a w tym artykule chciałbym w jasny sposób przedstawić Ci jak działają ubezpieczenia od poważnych zachorowań, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Myślę, że ten tekst pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na pytanie „czy warto”.
Na co najczęściej umieramy, czyli statystyka zgonów
Aby zacząć rozważania na temat „czy warto”, chcę abyś zdał sobie sprawę, że choroby w dzisiejszych czasach są główną przyczyną utraty płynności finansowej – albo przez fakt że nie możemy pracować albo przez fakt że umieramy. Przykład? Oto diagram z 2020 roku który pokazuje procentowo przyczyny śmierci Polaków w 2020 roku:

Pod zewnętrznymi przyczynami zgonu kryją się: zabójstwo, zatrucie, samobójstwo i wypadek komunikacyjny. W 2020 roku śmierci w aucie firmowym było… uwaga… 12! A Ty sobie myślisz: „Muszę mieć dobrą polisę jak coś mi się stanie w aucie, a choroba? Nie ma u mnie w rodzinie żadnych chorób, które mógłbym odziedziczyć, więc mało prawdopodobne, że mnie to dopadnie.” Guzik prawda. 95% zgonów wynika z chorób z czego aż 41% to choroby układu krążenia i 22% nowotwory.
Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobą, która jest ciężko chora. Jeśli jest to osoba z naszego najbliższego otoczenia widzimy z jakimi problemami się mierzy i wtedy dochodzi do nas, że to nie dzieje się jedynie w filmach – to rzeczywistość.
Poważne zachorowanie – co to jest i jakie mogą być jego skutki?
Poważne zachorowanie to zdiagnozowana przez lekarza specjalistę ciężka choroba lub schorzenie, które wymaga leczenia, bądź operacji. Przedmiotem umowy z ubezpieczycielem jest zawsze zdrowie ubezpieczonego. To ono z roku na rok jest zagrożone u coraz większej ilości osób. Choroba powoduje nie tylko fizyczne oraz psychiczne komplikacje, ale również problemy finansowe. Często podstawowe ubezpieczenie, które posiada każdy z nas nie pokrywa wszystkich kosztów np. operacji, skomplikowanych zabiegów, a nie wszystkie leki są refundowane. Leczenie zżera nasze dochody, banki nie chcą ryzykować udzielania kredytów na tego typu cele i wtedy przychodzi nam do głowy jedynie organizacja zbiórki pieniędzy, gdzie też nie mamy gwarancji, że uzyskamy potrzebną kwotę, nie mówiąc o tym, że często podczas leczenia każdy dzień jest na wagę złota i dobrze mieć kasę na leczenie tu i teraz.
I w takich przypadkach ratuje nas właśnie ubezpieczenie od poważnych zachorowań. Jakie to odciążenie finansowe i psychiczne wiedzą o tym tylko te osoby, które miały okazję z niego skorzystać.
Jak działa ubezpieczenie od poważnych chorób?
Teraz jak już znasz statystyki i jesteś świadom jakie skutki powodują choroby ciężkie, warto dowiedzieć się jak działa ubezpieczenie od poważnych zachorowań.
W przypadku tego ubezpieczenia nie ma opcji ze zwrotem składki tak jak tłumaczyłem w poprzednim filmie o rodzajach ubezpieczeń na życie [LINK]. Funkcjonuje to jedynie w formule terminowej, czyli przeważnie w interwałach 5 lub 6 letnich płacisz składkę (najczęściej miesięczną) i jeśli zachorujesz to otrzymujesz świadczenie, a jeśli nie to składka przepadła. Po tych 5-6 latach możesz to ubezpieczenie wznowić. Płacę za ryzyko ubezpieczeniowe – przeniosłem to ryzyko na kogoś innego, na towarzystwo ubezpieczeń. Dzięki temu mogę spać spokojnie, bo jest to świetne zabezpieczenie płynności finansowej. Tak jak ustaliliśmy jeśli chorujesz to najczęściej potrzebujesz dodatkowych środków na leczenie, a może i nawet po to aby przeżyć od pierwszego do pierwszego, bo nic nie odłożyłeś a np. prowadzisz działalność gospodarczą.
Ubezpieczenie na raka i inne poważne zachorowania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe chwalą się, że mają największą liczbę chorób w swoim ubezpieczeniu. „U nas 40” „U nas 50 różnych zachorowań”. No bardzo fajnie, ale w jednym z warunków u pewnego ubezpieczyciela wyczytałem, że np. jedną z chorób jest słoniowacizna… Słyszałeś o takiej? Nie twierdzę, że tę chorobę trzeba bagatelizować, ale chcę zwrócić Twoją uwagę na fakt, że nie liczba chorób w ubezpieczeniu jest ważna, a ich definicja.
Podam Ci parę przykładów i pokażę jak towarzystwa ubezpieczeń definiują dobrze chorobę, a jak źle i jak istotnym jest, aby ten element przeanalizować.
Choroba | Wycinek z dobrej definicji choroby | Wycinek ze złej definicji choroby | Konsekwencja |
Operacja zastawek serca | Nie jest wymaga operacja na otwartej klatce piersiowej. | Obejmuje wyłącznie wymianę, z pominięciem naprawy zastawki. Tylko na otwartym sercu. | Operację zastawek serca w większości przypadków wykonuje się bezinwazyjnie, więc jeśli TU mówi, że wypłacą tylko za operację na otwartym sercu to nic nie dostaniesz. |
Utrata wzroku | Definicja obejmuje również utratę wzroku w jednym oku w wyniku wypadku lub choroby. | Tylko i wyłącznie całkowita utrata wzroku i to spowodowana chorobą. | Nie zawsze jest tak, że tracisz wzrok całkowicie – dobre towarzystwa dopuszczają minimalną widoczność i mimo tego wypłacają z tego tytułu świadczenia. |
Przeszczep narządu | Obejmuje przeszczep serca, płuca, wątroby, nerki, trzustki, który powstał w wyniku nieodwracalnej końcowej niewydolności danego narządu. | Np. tylko obejmuje serce albo przeszczep musi się odbyć za zgodą polskiego ośrodka transpantologii. | Jeśli już mam takie ryzyko to chciałbym, aby było najszersze – jak widać diabeł tkwi w szczegółach. |
Łagodny guz mózgu | Zakres obejmuje praktycznie wszystkie nowotwory, wymagana jest jedynie diagnoza, nie musi pozostawiać śladów neurologicznych. | Guz musi zagrażać życiu i dawać objawy neurologiczne. | I znowu – niby ta sama choroba, a definicja zupełnie inna. |
I takich przykładów jest bez liku. Będzie Ci bardzo ciężko to samemu przeanalizować, ponieważ jak widzisz jest wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość Twojego ubezpieczenia.
Kolejną kwestią jest suma ubezpieczenia na jaką się ubezpieczasz. Jeśli patrzysz jedynie na cenę ubezpieczenia to możesz się zdziwić, gdy w warunkach swojego ubezpieczenia w miejscu „suma ubezpieczenia” będzie widniało 5-15 tys. zł. To kwota zupełnie nie adekwatna do potrzeb, które z tytułu choroby wynikają. To jest właśnie moja rola, aby wybrać dla Ciebie ubezpieczenie, które rzeczywiście zabezpieczy Twoją płynność finansową, jeśli zachorujesz.
Załóżmy, że chciałbyś być w pełni zabezpieczony w razie różnego rodzaju chorób. Jak wiadomo w towarzystwach ubezpieczeń zazwyczaj występuje jakaś lista chorób. Wykupiłeś polisę i zachorowałeś na którąś z chorób znajdujących się na liście. Wtedy automatycznie inne choroby z listy w ramach wykupionego ubezpieczenia są wygaszane. Z tytułu tych pozostałych chorób jeśli na nie zachorujesz nie otrzymasz już świadczenia. Dlaczego tak jest? Towarzystwo ubezpieczeń widzi, że zachorowałeś, więc jesteś ryzykownym klientem. Jakie jest wyjście jeśli chcesz być ubezpieczony zarówno od nowotworu, jak i zawału, udaru… ? Zawrzyj dwie polisy. Np. jeśli zachorujesz na jedną z chorób układu krążenia to wszystkie inne choroby z listy w ramach tej polisy wygasną, ale zostaje Ci druga polisa w której jesteś ubezpieczony od nowotworu.
Czy jesteś w stanie odpowiedzieć sobie teraz na pytanie czy warto kupić ubezpieczenie od poważnych zachorowań? Z moich doświadczeń zawodowych wynika, że jest to jedno z najważniejszych ubezpieczeń, które zabezpiecza Twoją płynność finansową. Jestem ciekaw jakie jest Twoje zdanie.
Jeśli obawiasz się konsekwencji finansowych ciężkich chorób...
… to zapraszam Cię do kontaktu i darmowej konsultacji. Chętnie porozmawiam, udzielę profesjonalnej porady.
Napisz wiadomość:
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube
Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube na którym regularnie publikuję krótkie filmy edukacyjne w których w przystępny sposób tłumaczę nie zawsze proste zagadnienia z branży finansowej:
Jacek Niedałtowski – Doradca Finansowy Gdańsk, Sopot, Gdynia
Finanse to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Przecież najlepiej wykonuje się pracę, gdy sprawia ona przyjemność i tak też podchodzę do mojego zawodu. Nic bardziej nie przysparza radości niż zadowolony klient. Zatem posługując się językiem branżowym – inwestuję w siebie i zamierzam dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach długofalowej pomocy klientowi w realizacji jego potrzeb, marzeń oraz planów finansowych.
Pracuję głównie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta, lecz aktualne możliwości komunikacji zdalnej sprawiają, że z powodzeniem obsługuję również klientów z całego województwa pomorskiego, a także pozostałych regionów Polski. Jestem otwarty na każdą formę kontaktu i współpracy. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci na skontaktowanie się ze mną. Napisz lub zadzwoń w celu ustalenia terminu darmowej konsultacji. Więcej na temat współpracy ze mną przeczytasz TUTAJ.
Ubezpieczenie od nowotworu i innych ciężkich chorób
Zastanawiasz się czy warto? Odpowiadam: To jedno z najważniejszych ubezpieczeń i warto się zabezpieczyć zanim będzie za późno. I to nie są frazesy, lecz nasza rzeczywistość. Skontaktuj się ze mną i umówmy się na bezpłatną konsultację – ustalimy termin i preferowany sposób komunikacji.
Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂
Najtrudniejsza rzecz w zyciu to nauczyc sie, ktore mosty przekraczac, a ktore palic. – David Russell
Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂