Rząd chce od nowego roku wprowadzić składkę zdrowotną na poziomie 9% w zależności od dochodu. Chce również przekazać znacznie większą część PKB na służbę zdrowia. Czy to sprawi, że w publicznej służbie zdrowia zacznie panować „NOWY ŁAD”? Moim zdaniem NIE.

Dlaczego? Bo to nie kwestia ilości pieniędzy, a sposobu nimi zarządzania. Jeśli dasz komuś niekompetentnemu za dużo pieniędzy to i tak je straci. 98% osób wygrywających w loterii po kilku latach nie ma już tych pieniędzy. Dlaczego? Bo źle nimi zarządzało. I tak samo będzie tutaj. Nie ważne ile wpompujemy – dopóki ktoś nie zacznie tym dobrze zarządzać dopóty nic się nie zmieni. Twoje wyjście? Prywatna opieka medyczna. Ale po co płacić za każdym razem przy wizycie jak można płacić niski miesięczny abonament i mieć święty spokój?

Nie dziw się, że jako ekspert finansowy zajmuję się tematem opieki zdrowotnej. Zdrowie jest najważniejsze, a jeśli temat zdrowia w jakikolwiek sposób wiąże się z potencjalną oszczędnością w ramach Twojego domowego budżetu to czuję się w obowiązku, aby Ci go przybliżyć. Mam na to nawet konkretną ofertę (ale to na priv jeśli będziesz ciekawy)

Tymczasem niżej dowiesz się o tym czy warto skorzystać z prywatnej opieki medycznej i jak wybrać odpowiedni pakiet.

 Prywatny pakiet medyczny

 

Zakładam, że skoro czytasz ten post to zastanawiasz się czy warto co miesiąc płacić za prywatny pakiet medyczny lub czy Twój pakiet prywatnej opieki zdrowotnej zawiera wszystko, czego potrzebujesz. Czy warto? To wymaga indywidualnej analizy, natomiast na pewno w sytuacji covidowej kiedy dostęp do publicznej opieki jest ograniczony i czasem nawet wizyta u lekarza pierwszego kontaktu graniczy z cudem, pakiet prywatny może nas ratować.

 

Abonament medyczny czy program opieki medycznej?

 

Można oczywiście pójść do jednej ze znanych sieci i wykupić sobie abonament medyczny. Przy założeniu, że wiesz, że będziesz korzystał tylko w jednym miejscu lub miejscowości to rozwiązanie dla Ciebie. Ale wystarczy, że raz w roku jedziesz na wakacje poza miejsce zamieszkania albo Twoja klinika nie ma wszystkich specjalistów na których Ci zależy. Najczęściej jest też tak, że abonament w klinice nie daje Ci możliwości skorzystania ze szpitala. Co może być odpowiedzią na powyższe problemy? Program opieki medycznej, który zrzesza wiele podmiotów – w jego ramach możesz korzystać zarówno z ambulatorium, jak i szpitala. Ponadto zazwyczaj masz do wyboru placówki zlokalizowane w całym kraju.

Najlepszy pakiet medyczny – co powinien zawierać?

 

Na jakie usługi można liczyć w ramach dobrego pakietu medycznego? Możesz korzystać z wszelkiej maści:

 • konsultacji lekarskich,
 • wizyt domowych,
 • szczepień ochronnych,
 • badań diagnostycznych,
 • zabiegów ambulatoryjnych i pielęgniarskich,
 • szpitalnego assistance medycznego.

Ten ostatni, dość mocno bagatelizowany, a potrafi mocno ułatwić życie. W ramach szpitalnego assistance medycznego mieszczą się m.in.:

 • transport medyczny (karetka),
 • organizacja procesu oraz zakupu sprzętu do rehabilitacji,
 • transport dzieci pozbawionych opieki lub osób przeznaczonych do ich opieki
 • pomoc psychologa.

 

Ile kosztuje dobry pakiet prywatnej opieki medycznej?

 

Średni pełen pakiet (ambulatorium + szpital) dla 30/40-latka to koszt rzędu 150 zł/m-c, 50cio latek zapłaci o około 50 zł/m-c więcej. Jeśli masz 40 lat i raczej rzadko bywasz u lekarza może wystarczyć podstawowy pakiet za 70 zł, a częste wizyty będą wymagać pakietu najwyższego za 230 zł/m-c. Jego zakres jest bardzo szeroki i w większości sytuacji kolokwialnie mówiąc wystarczy. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb w danej chwili.

A co z dziećmi? Wiele Towarzystw dysponuje medycznymi pakietami rodzinnymi. Mają też świadomość, że dzieciaki częściej odwiedzają lekarza niż osoby dorosłe, stąd średnia cena średniego pakietu medycznego dla dziecka do 18 roku życia to koszt rzędu 180 zł miesięcznie. Z tym, że jak wliczysz wszystkie szczepienia, wizyty domowe, pobyty w szpitalu z tytułu złamań/skręceń czy inne choróbska, które się dzieci lubią trzymać to jest duża szansa, że szybko Ci się to zwróci.

Co w sytuacji kiedy idziesz do lekarza, którego nie ma na liście z pakietu? Dobre Towarzystwa Ubezpieczeń mają tzw. cennik refundacji. Czyli krótko mówiąc idziesz do swojej ulubionej pani doktor np. endokrynologa, bierzesz fakturę imienną za wizytę i Towarzystwo zwraca Ci pieniądze. To serio aż tak proste.

 

3 najważniejsze kwestie dotyczące pakietu zdrowotnego

 

Podsumowując – najważniejsze w pakiecie są 3 kwestie:

 1. zakres abonamentu,
 2. lista dostępnych placówek,
 3. cennik refundacji.

Komfort, wygoda, szybkość i sprawność procesu leczenia to główne atuty tego typu rozwiązań. Jeśli oprócz korzystania z lekarzy chciałbyś skorzystać również z organizacji procesu leczenia to na rynku jest kilka rozwiązań premium. Przy takiej opcji jeśli zachorujesz na cokolwiek po prostu dajesz znać Towarzystwu, a oni wszystko organizują za Ciebie – skierowania, lekarzy itp. Ty tylko musisz się stawić na wizytę. Oczywiście ceny takich rozwiązań też są premium, ale kto bogatemu zabroni. ps. W czasie pandemii zapominamy o badaniach profilaktycznych, co może dla niektórych z nas być bardziej niebezpieczne niż panujący wirus.

 

 

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube

Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube na którym regularnie publikuję krótkie filmy edukacyjne w których w przystępny sposób tłumaczę nie zawsze proste zagadnienia z branży finansowej:

Ekspert Finansowy Trójmiasto – Jacek Niedałtowski

Finanse to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Przecież najlepiej wykonuje się pracę, gdy sprawia ona przyjemność i tak też podchodzę do mojego zawodu. Nic bardziej nie przysparza radości niż zadowolony klient. Zatem posługując się językiem branżowym – inwestuję w siebie i zamierzam dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach długofalowej pomocy klientowi w realizacji jego potrzeb, marzeń oraz planów finansowych.

Pracuję głównie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta, lecz aktualne możliwości komunikacji zdalnej sprawiają, że z powodzeniem obsługuję również klientów z całego województwa pomorskiego, a także pozostałych regionów Polski. Jestem otwarty na każdą formę kontaktu i współpracy. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci na skontaktowanie się ze mną. Napisz lub zadzwoń w celu ustalenia terminu darmowej konsultacji. Więcej na temat współpracy ze mną przeczytasz TUTAJ.

Prywatny pakiet medyczny – Gdańsk, Sopot, Gdynia, Trójmiasto i okolice

Nie dziw się, że jako ekspert finansowy zajmuję się tematem opieki zdrowotnej. Zdrowie jest najważniejsze, a jeśli temat zdrowia w jakikolwiek sposób wiąże się z potencjalną oszczędnością w ramach Twojego domowego budżetu to czuję się w obowiązku, aby Ci go przybliżyć. Mam na to nawet konkretną ofertę (napisz lub zadzwoń jeśli chciałbyś wiedzieć więcej).