Przeczytaj poniższy artykuł lub obejrzyj video na moim kanale YouTube

Kliknij w poniższy film, aby rozpocząć oglądanie:

Po ostatnim filmie dotyczącym inwestowania w nieruchomości dostałem kilka telefonów pt. „No to inwestujemy”. W niektórych przypadkach to był pomysł bardzo trafny, dobrze przygotowany, a w niektórych niekoniecznie, bo inwestowanie w nieruchomości wbrew temu co by się wydawało to nie jest wcale taki prosty temat. Co jeśli chciałbyś inwestować, ale nie stać Cię na zakup nieruchomości, a lokata to rozwiązanie śmiechu warte? Jest na to rozwiązanie. Wyjaśniam poniżej.

Czynniki wpływające na powodzenie inwestycji w nieruchomości

 

Najpierw zastanówmy się jakie działania i co wpływa na powodzenie klasycznej inwestycji w nieruchomości tj. jeśli masz zamiar takową zakupić. Przy inwestowaniu w nieruchomości trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, np.:

budżet – rozsądne warunki kredytowe przy zakupie nieruchomości można uzyskać przy wyższym (powyżej 20%) wkładzie własnym. Oczywiście w najlepszej sytuacji są Ci, którzy mają pokrycie całości inwestycji w gotówce. Nie zawsze opłaca się jednak zapłacić wszystko z własnej kieszeni. Kredyt hipoteczny bowiem jest bardzo tanim źródłem pożyczenia pieniędzy. Jeśli umiejętnie weźmiesz kredyt, a gotówkę ulokujesz na wyższe oprocentowanie niż to na jakie jest kredyt możesz zarobić podwójnie. Po zindywidualizowany plan finansowy zapraszam do siebie;

horyzont czasowy inwestycjijeżeli zakładasz inwestowanie pod najem lub późniejszą sprzedaż to inwestycja w nieruchomości w moim mniemaniu winna wynosić minimum 10 lat. Jeśli interesuje Cię sprzedaż nieruchomości za jakiś czas to oczywiście zamrażasz dużą kwotę pieniędzy. Sprzedaż przed okresem 5 lat wiąże się z podatkiem, a i pytanie czy wzrost cen nieruchomości będzie adekwatny do Twoich oczekiwań;

bezpieczeństwoobsuwa czasowa przy realizacji inwestycji dewelopera to tylko jeden z aspektów który może wpłynąć na ten czynnik;

stopa zwrotujeżeli zakładasz kupić mieszkanie pod przyszłą sprzedaż, czy już jesteś w stanie przewidzieć po jakiej cenie ją sprzedasz? Tak naprawdę to moment sprzedaży zdefiniuje jakość Twojej inwestycji i stopy zwrotu, a nie moment zakupu;

czas na poszukiwaniaktoś mi kiedyś powiedział że w nieruchomościach liczy się lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteś skłonny „biegać” i szukać odpowiedniej nieruchomości. Pamiętaj, że Twój czas poświęcony na poszukiwania to często utrata dochodu z innego tytułu. Chyba że robisz to w tzw. wolnej chwili;

atrakcyjność rynku – jest ograniczona bym powiedział dość mocno. Szczególnie w Trójmieście, gdzie jeśli coś ciekawego się pojawia, jakaś perełka, to zaraz znika. Poza tym czy jesteś w stanie przewidzieć fakt, że w danej lokalizacji w której kupiłeś nieruchomość np. za chwilę nie będzie wybudowane coś co kompletnie pogrzebie Twoje plany o najmie długo- czy krótkoterminowym.

znajomość branży – jeżeli nie masz dobrej i sprawdzonej ekipy budowlanej/remontowej to też może to możesz mieć po drodze sporo zaskoczeń, a i czas realizacji inwestycji może się znacznie wydłużyć. Pomijając kwestie finansowe, że dobra ekipa będzie kosztować. Musisz to uwzględnić w swoim biznes planie.

wiedza – czy wiesz jakie podatki musisz zapłacić i jakie formalności Cię czekają? Np. fakt, że jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego to musisz zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych tzw. PCC. 2% od wartości nieruchomości. Część osób jest tym zaskoczona. Czy będziesz miał dobrze skonstruowaną umowę najmu jeżeli zamierzasz wynajmować to mieszkanie?

Jak widzisz przy tego typu inwestycji musisz biegać, szukać, znaleźć solidną ekipę, może projektanta, musisz zawierać akt notarialny, umowę kredytową. To wszystko kosztuje czas i w konsekwencji pieniądze.

Mam w swojej palecie sporo innych rozwiązań na „pobicie” inflacji niż inwestycja w nieruchomości, ale jeżeli ktoś by się uparł, że to muszą być nieruchomości, bo uważa, że są najbezpieczniejsze, najtrwalsze i najciekawsze to i owszem, nie trzeba ich kupować, aby w nie inwestować. 

 

Pośrednie inwestowanie w nieruchomości – co to jest?

Pewnie niektórzy z Was spotkali się z pojęciem pośredniego inwestowania w nieruchomości – czy to na Facebook’u jakaś reklama, czy dostaliście na maila wiadomość „Zainwestuj u nas, będziesz miał gwarantowaną stopę zwrotu”. Ja tego oczywiście absolutnie nie neguję, nie twierdzę, że to złe, wręcz przeciwnie, ale zaznaczam, że takie informacje zawsze warto sprawdzić, bo nie jeden się porządnie wykopyrtnął na takiej „gwarantowanej” inwestycji.

Jest to świetna alternatywa w sytuacji w której nie stać Cię na to, żeby kupić mieszkanie, bo jeżeli ktoś ma 20-50 tys. zł i chciałby kupić mieszkanie pod wynajem, ale to są jedyne jego oszczędności to niestety nie da rady. Oczywiście można się skredytować na całość kwoty, można się skredytować na remont, tylko po co? To bardzo zagraża Twojej płynności finansowej.

Wtedy lepiej przez jakiś czas, w krótkich okresach, pomnożyć swój kapitał po to, aby za jakiś czas mieć więcej i nie inwestować wszystkiego co mam, a jedynie część. I o tym chcę Ci dziś opowiedzieć.

Byłem w takiej fabryce prefabrykatów. Trochę masło maślane, ale byłem 😉 Developer HRE Investments buduje osiedla w całej Polsce. W tej fabryce przygotowywane są wszystkie (ja to nazywam) klocki lego, które później przyjeżdżają na budowę i po prostu są składane z tego budynki. Super sprawa. Skraca bardzo mocno okres inwestycji, bo siłą rzeczy to wszystko jest już gotowe tylko trzeba to przewieźć. Mało tego, jakość prefabrykatów jest znacznie wyższa niż w standardowej inwestycji, ponieważ nie stoi tam robotnik i nie buduje i maluje ściany od podstaw, ale po prostu przyjeżdża transport z gotową ścianą, która była „budowana” w odpowiednich warunkach atmosferycznych i zawsze tak samo bo w fabryce. Kiedyś w PRLu budowano bloki z wielkiej płyty dzięki czemu budowano szybciej. Cały zachód zaczął rozwijać tą technologię, a my nie wiedzieć czemu daliśmy sobie spokój. Teraz HRE Investmenst robi to na nowo w znacznie lepszej jakości i przy użyciu najnowocześniejszych technik.

HRE Investments, jak każdy deweloper, który buduje musi mieć 30% zaangażowania budowy, aby móc uzyskać kredyt deweloperski. To jest trudne, bo 30% jak inwestycja jest warta 200 mln zł, to 60 „baniek” skądś trzeba wziąć. To nie leży na ulicy, więc w tym konkretnym projekcie deweloper postanowił, że te pieniądze będzie zbierał od ludzi na zasadzie takiego, nazwijmy to sobie, crowdfundingu. Te osoby stają się właścicielami jakiegoś udziału w spółce celowej, która daną nieruchomość ma wybudować. Deweloper dzięki temu w bardzo szybki sposób jest w stanie zebrać nie tylko 30%, a pozostałe 70% budżetu otrzymuje od kupujących w danej lokalizacji mieszkania. 

Nie musi czekać na długi i ciężki w uzyskaniu kredyt deweloperski, który bardzo utrudnia cały proces, bo to nie jest tak, że standardowo deweloper w całości dostaje pieniądze z banku. Dostaje on jakąś kwotę wydzieloną i jeżeli dokończy jakiś etap budowy to dopiero kolejną. W wyżej opisanym procesie ten problem jest kompletnie eliminowany. Nie ma kredytu deweloperskiego, a kasę ma z góry.

Ile można zarobić na pośredniej inwestycji w nieruchomości?

 

Deweloperzy standardowo zarabiają od 20 do 30% na danej budowie. Zakładając, że deweloper chce budować szybko i szybko zbierać pieniądze, musi jakoś zachęcić inwestora, żeby wpłacił mi kasę, która jest potrzebna na zrealizowanie inwestycji. W związku z tym deweloper, któremu zależy na szybkim pozyskaniu środków zakłada, że nie zarobi 30%, lecz 20%, a np. 6-7% odda Tobie jako inwestorowi. 6-7% brutto w skali roku oczywiście.

W porównaniu do normalnych inwestycji (choć ciężko je nazwać inwestycjami) typu: lokata, niektóre fundusze bezpieczne, to umówmy się – te 6-7% to super opcja.

Jeżeli np. buduje w Łodzi, Warszawie, Gdańsku lub gdziekolwiek to na każdą lokalizację jest tworzona spółka celowa i Ty w tym momencie stajesz się udziałowcem tejże spółki. Kupujesz sobie kawałek „torcika” z tych powiedzmy 60 mln zł w konkretnym przypadku. No i siłą rzeczy podpisujesz akt notarialny, więc to już daje Ci bezpieczeństwo w którym to jest zapisane, że jesteś właścicielem i masz konkretny gwarantowany zysk, że jeżeli deweloper spóźni się z wypłatą odsetek to automatycznie umowa jest rozwiązywana, całość kapitału wraca do Ciebie.

Mi osobiście taki koncept biznesowy bardzo się podoba. Fajny, bezpieczny sposób na pomnożenie gotówki.

 

Ktoś mógłby mi zarzucić: „Ale Ty tutaj sprzedajesz!”. No tak, ja sprzedaję produkty finansowe i tego nie ukrywam. Natomiast przedstawiam jedynie rozwiązania w które sam idę, a w tym konkretnym przypadku chciałbym Was nauczyć i przestrzec w niektórych aspektach, aby nie dać się zrobić w balona, aby robić to bezpiecznie i, że można inwestować w nieruchomości niekoniecznie je kupując. 

Ten artykuł może mieć dla Ciebie wartość edukacyjną, natomiast jeżeli macie ochotę skorzystać z tego typu inwestycji za moim pośrednictwem to z chęcią Wam wytłumaczę i odpowiem na wszelkie pytania. Tak jak wspomniałem jest to naprawdę rewelacyjna alternatywa choćby do lokaty bankowej.

Jeśli chcesz zainwestować swoje oszczędności, szukasz dobrej alternatywy dla lokaty bankowej...

… to zapraszam Cię do kontaktu i darmowej konsultacji. Chętnie porozmawiam, udzielę profesjonalnej porady. 

Napisz wiadomość:

5 + 11 =

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube

Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube na którym regularnie publikuję krótkie filmy edukacyjne w których w przystępny sposób tłumaczę nie zawsze proste zagadnienia z branży finansowej:

Jacek Niedałtowski – Doradca Finansowy Gdańsk, Sopot, Gdynia

Finanse to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Przecież najlepiej wykonuje się pracę, gdy sprawia ona przyjemność i tak też podchodzę do mojego zawodu. Nic bardziej nie przysparza radości niż zadowolony klient. Zatem posługując się językiem branżowym – inwestuję w siebie i zamierzam dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach długofalowej pomocy klientowi w realizacji jego potrzeb, marzeń oraz planów finansowych.

Pracuję głównie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta, lecz aktualne możliwości komunikacji zdalnej sprawiają, że z powodzeniem obsługuję również klientów z całego województwa pomorskiego, a także pozostałych regionów Polski. Jestem otwarty na każdą formę kontaktu i współpracy. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci na skontaktowanie się ze mną. Napisz lub zadzwoń w celu ustalenia terminu darmowej konsultacji. Więcej na temat współpracy ze mną przeczytasz TUTAJ.

Doradztwo w zakresie inwestowania Gdańsk, Sopot, Gdynia


Lokaty już dawno przestały się opłacać. Kilka punktów procentowych więcej niż w banku z bezpieczeństwem i dostępem do środków? Ponad 4 krotnie więcej niż na lokacie z gwarancją zysku? Rynek kapitałowy i nieruchomości – pomogę w doborze odpowiedniego rozwiązania. 
Skontaktuj się ze mną i umówmy się na bezpłatną konsultację – ustalimy termin i preferowany sposób komunikacji.