Wśród moich klientów ostatnio najczęściej padają pytania o to gdzie obecnie trzymać pieniądze, aby chociażby nie traciły na wartości, a najlepiej, aby dodatkowo pracowały dla nas przynosząc zyski.
Przechodząc od razu do tematu – jakie mamy opcje?
1) Trzymanie pieniędzy w banku
Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy, konto oszczędnościowe lub lokata. Generalnie oprocentowanie jest na tragicznie niskim poziomie, ponieważ mamy niskie stopy procentowe. Ja osobiście pieniędzy w banku nie trzymam, a jeśli już to maksymalnie jedną, dwie wypłaty do przodu i Tobie też polecam zrobić tak samo.
Jeden z bardziej renomowanych portali biznesowych Bankier.pl pisze w jednym ze swoich artykułów: „W bankach znajdziemy też rachunki oszczędnościowe, których oprocentowanie wynosi 0. Na przykład w jednym z banków jest konto, którego oprocentowanie opiera się o wskaźnik WIBOR 1M pomniejszony o 0,75 p.p. WIBOR 1M wynosi 0,24 proc., więc pomniejszony o wartość 0,75 p.p. daje nam wartość ujemną. Bank nie nalicza jednak ujemnego oprocentowania, więc stawka wynosi 0 proc. Nie oznacza to jednak, że oszczędności klienta nie są narażone na straty. Ze względu na wysoką inflację spada siła nabywcza pieniądza, przez co za zdeponowaną kwotę będziemy mogli w przyszłości kupić mniej.”
Właśnie po takich absurdalnych informacjach klienci piszą do mnie z pytaniem co robić? Mam na to rozwiązanie, ale o tym piszę nieco niżej.
2) Inwestowanie na giełdzie
Mimo tego, iż jestem skłonny podjąć ryzyko i posiadam wiedzę w tym zakresie, to nie mam czasu na analizę spółek giełdowych, więc osobiście w nią nie inwestuję. Zdarzają się sytuacje typu koronawirus = wielki kryzys finansowy. Wtedy faktycznie, jedną, dwie, trzy spółki można kupić na zasadzie fun’u i zobaczenia, czy faktycznie na tym dużo zyskam. Jak mawiał guru finansowy Warren Buffet „inwestuj wtedy gdy leje się krew”.
Nie mniej jednak z perspektywy Kowalskiego osobiście nie pokładałbym w tym nadziei w kontekście np. budowania sobie kapitału na emeryturę, choć i tacy są. Warunkiem jest jednak szeroka wiedza w zakresie funkcjonowania rynku giełdowego.
3) Lokowanie środków w fundusze inwestycyjne
Co to są fundusze inwestycyjne i dlaczego warto w nie inwestować?
Fundusz inwestycyjny w skrócie to forma zbiorowego lokowania środków pieniężnych przez uczestników danego funduszu. Fundusze gromadzą kapitał wielu osób (inwestorów) i inwestują je w papiery wartościowe tj. akcje, obligacje, bony skarbowe, rynki wschodzące, kruszce, nieruchomości i inne instrumenty finansowe.
To rozwiązanie możliwie najprostsze dlatego, że ja przekazuję pieniądze komuś kto się na tym zna i to zadaniem ekspertów pracujących dla danego Funduszu jest pomnożyć moje pieniądze.
To co ja, czy Ty musimy zrobić to jedynie określić swoje ryzyko na skali S R R I (Synthetic Risk and Reward Indicator). Skala ta pokazuje odchylenie standardowe tygodniowych stóp zwrotu w okresie ostatnich 5 lat.
Generalnie to bardzo proste. W skali od 1 do 7 musisz określić jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć, gdzie 1 oznacza najniższy poziom ryzyka, a 7 – najwyższy. Krótko mówiąc ile chcesz zarobić, ale też ile potencjalnie jesteś skłonny stracić.

Fundusze z „1” cechuje najniższe ryzyko tj. najmniejsza zmienność cen jednostki. Są to głównie fundusze gotówkowe. Natomiast po drugiej stronie bieguna stoją fundusze z „7” gdzie odchylenia przekraczają 25%.
Tak naprawdę od strony inwestora to cała filozofia inwestowania w fundusze inwestycyjne.
Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?
Rodzajów i podziałów funduszy jest multum. Nie chcę Ci tym zaprzątać głowy, bo nie o to tu chodzi. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych rodzajów funduszy, abyś zrozumiał jedynie, że różnią się głównie stopniem ryzyka, które jesteś w stanie ponieść w zamian za możliwość przyniesienia określonych zysków.
Fundusze rynku pieniężnego
Fundusze rynku pieniężnego inwestują głównie w krótkoterminowe papiery wartościowe tj. bony skarbowe, obligacje, które mają do wygaśnięcia nie więcej niż rok i inne takie jak bony komercyjne przedsiębiorstw.
Na skali SRRI to 1 lub 2 – możesz tam wpłacać pieniądze kiedy chcesz i ile chcesz po zerowym koszcie i zerowej wypłacie, a oprocentowanie to 1, 2, maksymalnie 3 punkty procentowe powyżej lokaty, czyli w obecnych czasach przyjmijmy optymistycznie będzie to ok. 3%. Należą do grupy funduszy bezpiecznych, ponieważ zarówno ryzyko jak i zysk są ograniczone. Może to być zatem ciekawa alternatywa do konta oszczędnościowego.
Fundusze dłużne (obligacji)
Fundusze te są nazywane dłużnymi, ponieważ obligacja to niż innego jak dług. Skarb Państwa, miasta, gminy, a nawet przedsiębiorstwa, emitują i sprzedają obligacje pożyczając w ten sposób pieniądze od inwestorów, a następnie za jakiś czas w określonym terminie wykupują je wraz z odsetkami, które są de facto zyskiem inwestorów.
W przypadku funduszy dłużnych kapitał jest inwestowany w średnio- i długoterminowe obligacje m.in. skarbowe, komunalne, przedsiębiorstw. Tego rodzaju inwestycje są nieco bardziej ryzykowne niż fundusze rynku pieniężnego, lecz uznaje się za umiarkowanie bezpieczne, a pozwalają zyskać również w okolicach 2-5% ale również występuje tu możliwość straty czego raczej w perspektywie roku w przypadku funduszy rynku pieniężnego nie doświadczymy. Jak zawsze na rynku finansowym – im większe ryzyko tym większy potencjał zysku.
Fundusze akcyjne
Fundusze akcyjne dają Ci potężną możliwość dywersyfikowania swojego portfela w kontekście chęci inwestycji w akcje spółek dopuszczonych do obrotu publicznego. Nie musisz kupować pojedynczo spółek. Możesz zainwestować w cały fundusz. Polityka inwestycyjna danego funduszu może być bardziej lub mniej agresywna stąd konieczne jest ustalenie przez nas dopuszczalnego poziomu ryzyka. Fundusze akcyjne pozwolą nam zarobić najwięcej jeśli zostaną dobrze zainwestowane, ale też charakteryzują się największym ryzykiem i w przypadku bessy mogą generować duże straty.
Fundusze zrównoważone
Fundusze zrównoważone należą do grupy funduszy mieszanych, ponieważ w różnych proporcjach składają się z akcji spółek giełdowych, a także dłużnych papierów wartościowych, czyli obligacji i bonów skarbowych. Fundusze zrównoważone są tak skonstruowane, aby część akcyjna pracowała na nasz zysk w okresie hossy, a część obligacyjna zabezpieczała nas i nie pozwalała stracić zbyt wiele w czasie bessy. Zatem fundusze te są bezpieczniejsze niż inwestycje w fundusze akcyjne i dają możliwość większych zysków niż w przypadku funduszy bezpiecznych.
Istnieją oczywiście również inne formy inwestowania niż te, które poruszyłem powyżej, bo są przecież inwestorzy, którzy z powodzeniem zarabiają lub dywersyfikują swoje inwestycje lokując kapitał w nieruchomości, waluty lub kryptowaluty, sztukę, kruszce, numizmatykę, samochody, a nawet alkohole 😉
Natomiast tutaj ponownie napiszę to co pisałem już wcześniej. Kwestia tego czy się znasz na powyższych kwestiach i czy masz na to kapitał, bo przy wszystkich tych aspektach wymagana jest od Ciebie spora wiedzy i kapitału. Jeżeli tego kapitału masz mało to nie za dużo masz możliwości dywersyfikacji, więc wówczas stawiasz wszystko na jedną kartę.
Podsumowując temat, jeśli chcesz zacząć inwestować własne środki pieniężne i nie znasz się na tym, a chcesz budować stabilne zaplecze finansowe dla siebie i swoich bliskich to najlepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie fundusze inwestycyjne. Możesz robić to małymi kwotami, rozkładając kapitał po różnych rodzajach funduszy mniej lub bardziej bezpiecznych. Mam ich w ofercie tak wiele, że wszystko można dopasować pod Twoje konkretne oczekiwania i możliwości.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube
Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube na którym regularnie publikuję krótkie filmy edukacyjne w których w przystępny sposób tłumaczę nie zawsze proste zagadnienia z branży finansowej:
Ekspert Finansowy Trójmiasto – Jacek Niedałtowski
Finanse to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Przecież najlepiej wykonuje się pracę, gdy sprawia ona przyjemność i tak też podchodzę do mojego zawodu. Nic bardziej nie przysparza radości niż zadowolony klient. Zatem posługując się językiem branżowym – inwestuję w siebie i zamierzam dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach długofalowej pomocy klientowi w realizacji jego potrzeb, marzeń oraz planów finansowych.
Pracuję głównie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta, lecz aktualne możliwości komunikacji zdalnej sprawiają, że z powodzeniem obsługuję również klientów z całego województwa pomorskiego, a także pozostałych regionów Polski. Jestem otwarty na każdą formę kontaktu i współpracy. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci na skontaktowanie się ze mną. Napisz lub zadzwoń w celu ustalenia terminu darmowej konsultacji. Więcej na temat współpracy ze mną przeczytasz TUTAJ.
Doradca Finansowy – konsultacje online
Jeśli nie masz czasu na osobiste spotkanie lub dzieli nas zbyt duża odległość, abyśmy mogli porozmawiać w cztery oczy, chętnie porozmawiam z Tobą telefonicznie lub przez videokonferencję. Konsultacje online w doradcą finansowym stają się coraz bardziej popularne ze względu na duży komfort i oszczędność czasu. Korzystam z wszelkich dogodnych dla Ciebie narzędzi w celu efektywnej komunikacji: telefon, e-mail, WhatsApp, Messenger (Facebook), Zoom. Skontaktuj się ze mną – ustalimy termin spotkania i preferowany sposób komunikacji.
Krytykuj przyjaciela w cztery oczy, a chwal zawsze przy swiadkach i podwladnych. Leonardo da Vinci & Tm.
Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…