Szczepionki na Covid-19 nadal budzą wiele wątpliwości i wywołują kontrowersje. Łączą się z różnymi obszarami, nawet z finansami. W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji w mediach, insynuujących, że ubezpieczenia na życie nie działają w przypadku zdarzeń związanych ze szczepionką na COVID – 19 i że zakresem nie są objęte zarówno drobne zdarzenia, jak i tak poważne jak zgon. Cytowane są wypowiedzi specjalistów, którzy komunikują, że szczepionki na COVID-19 są eksperymentem medycznym i wówczas towarzystwo ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Czy tak rzeczywiście jest? Poniżej rozprawiam się z tym tematem i przedstawiam – poznajcie fakty! 

 Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest eksperymentem medycznym w świetle prawa?

 

Ubezpieczenia funkcjonują w oparciu o przepisy prawa i ogólne warunki umowy. W przypadku, jeżeli w wyłączeniach brak jest zapisów, które można powiązać ze zdarzeniem powstałym w wyniku eksperymentów medycznych, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma podstawy do odmowy wypłaty. W oferowanych przeze mnie ubezpieczeniach na życie, nie znajdziemy wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ze względu na zgon powstały w wyniku konsekwencji eksperymentów medycznych. Poza tym ryzykiem, także w pozostałych towarzystwach ubezpieczeniowych trudno jest odnaleźć umowę, w której znajdziemy w wyłączeniach zdarzenia powstałe w wyniku udziału w eksperymentach medycznych. Reasumując: nawet gdyby faktycznie komplikacje poszczepienne traktować jako eksperyment medyczny (co jest wielce wątpliwe), klient szczepiąc się, nie ponosi ryzyka odmowy wypłaty odszkodowania na skutek problemów czy zgonu wynikającego z NOP. 

Zgodnie z obowiązującym prawem szczepienia przeciwko COVID-19 realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień nie są eksperymentem medycznym. Warto podkreślić, że dopuszczenie szczepionki do obrotu oznacza pełną możliwość stosowania takiego preparatu leczniczego. Użycie takiego produktu w leczeniu lub zapobieganiu chorób nie oznacza wówczas udziału w eksperymencie medycznym. Trudno sobie wyobrazić, aby którekolwiek z towarzystw ubezpieczeniowych odrzuciło wniosek o wypłatę odszkodowania, powiązując szczepionkę przeciwko COVID-19 z eksperymentem medycznym.  

FAKT 1:

Szczepionka przeciwko COVID nie jest eksperymentem medycznym w świetle prawa.

FAKT 2:

W ogólnych warunkach umów ubezpieczeń na życie brakuje zapisów odrzucających odpowiedzialność towarzystwa w przypadku zdarzeń powstałych po szczepionce przeciwko COVID.

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube


Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube na którym regularnie publikuję krótkie filmy edukacyjne w których w przystępny sposób tłumaczę nie zawsze proste zagadnienia z branży finansowej:

 

Doradca Finansowy on-line – Jacek Niedałtowski

Finanse to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Przecież najlepiej wykonuje się pracę, gdy sprawia ona przyjemność i tak też podchodzę do mojego zawodu. Nic bardziej nie przysparza radości niż zadowolony klient. Zatem posługując się językiem branżowym – inwestuję w siebie i zamierzam dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach długofalowej pomocy klientowi w realizacji jego potrzeb, marzeń oraz planów finansowych.

Pracuję głównie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta, lecz aktualne możliwości komunikacji zdalnej sprawiają, że z powodzeniem obsługuję również klientów z całego województwa pomorskiego, a także pozostałych regionów Polski. Jestem otwarty na każdą formę kontaktu i współpracy. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci na skontaktowanie się ze mną. Napisz lub zadzwoń w celu ustalenia terminu darmowej konsultacji. Więcej na temat współpracy ze mną przeczytasz TUTAJ.

Ubezpieczenia a COVID-19 – konsultacje

Nie dziw się, że jako ekspert finansowy zajmuję się tematem zdrowia. Ono jest najważniejsze, a jeśli w jakiś sposób temat zdrowia wiąże się z tematem finansów czy ubezpieczeń, to czuję się w obowiązku, aby Ci go przybliżyć. Jeśli masz jakiekolwiek pytania zadzwoń lub napisz. Chętnie rozwieję Twoje wątpliwości.